İLETİŞİM

Bomonti Eski Bira Fabrikası Yapım Yönetimi

Künye

Proje: Bomonti Eski Bira Fabrikası Yapım Yönetimi

Müşteri:

Ekip:

Şehir: İstanbul

Metraj: 13.500 m2


Çözümler

» ENERJİ VERİMLİLİĞİ

» KABUK

» STRÜKTÜR

» İŞİTSEL KONFOR

» GÖRSEL KONFOR

» ISIL KONFOR

» FİZİBİLİTE

» SERTİFİKA


Hizmetler

» PROJE YÖNETİM

Bomonti Bira Fabrikası, İstanbul’un endüstriyel mirası olarak İstanbul sakinlerinin kullanımı ile kent yaşamına katılması üzere 2014 yılında restorasyon sürecini tamamlamış ve iç dekorasyon sürecine girmiştir. Oğuz Bayazıt Mimarlık, dekorasyon sürecinin başlangıcında yapım yönetimi rolü ile bu insan odaklı kentsel ölçekli hedefe dahil olmuştur. Süreç boyunca benimsenmiş ve sürdürülmüş olan temel yaklaşım, dönüşümün yapının tarihi köklerine zarar vermeden, yapıya saygı duyularak gerçekleştirilmesi olmuştur. Tasarım projelerinin değerlendirilerek sahaya aktarılması sırasında yapılan değerlendirmelerin bütününe ilişkin süreç, konunun uzmanlarından alınan görüşler doğrultusunda yürütülmüştür. Bu aşamada başlayan yangın, akustik ve statik danışmanlıklar uygulama süreci sonundaki kontrollere dek sürdürülmüştür.   

Biri bağımsız, dördü birbiri ile temas halinde olmak üzere toplamda beş bloktan oluşan fabrika, ihtiyaçlar doğrultusunda yıllara yayılan eklemli bir yapım süreci geçirmiştir. Restorasyonu yapılan 13500 m² kapalı alana sahip bu beş blok bir avlu paydasında birleşmektedir. Blok içlerindeki işletme programları restoran, cafe, ofis, müze, bira üretim alanı, konser salonu ve sergi salonu olmak üzere geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu bağlamda ilerleyen imalat süreci dokuz işletmenin fabrika içinde faaliyet göstermesine yönelik olmuştur. Avlu, kurgulanan yaşam senaryosu içinde hayati önem arz etmesi nedeni ile ayrı bir saha programı çerçevesinde ilerlemiştir. Bloklara ulaşımı sağlaması nedeniyle bu alanın saha süreci fazlara ayrılarak yönetilmiştir. Altyapı sistemleri, bir galeri hattı ile fabrika yapılarına taşınmakta ve dağıtılmaktadır. Bu sistemlerin koordinasyonu, sahada yapılan dekorasyon çalışmaları ile senkronizasyon içinde ilerlemiş olup Core&Shell Sistem, ilgili noktalarda iç dekorasyon ekiplerine teslim edilmiştir.  Aynı mekanda çalışan ekiplerin süreçlerine ilişkin optimizasyon için master ölçekte iş programı blok ve işletme bazında alt branşmanlarda detaylandırılarak süreç takip edilmiştir.

Yapının yalnızca yönetim ya da yapım evresinde değil sonrasında kent sakinleri ile buluşmasından doğan ilişkinin sürdürülebilir olması için fabrikadaki uygulama sürecinin tamamlanmasının ardından sistemlerin kontrolü ve test-devreye alma aşamalarında ilgili ekiplere teknik destek sağlanmıştır.

Oğuz Bayazıt Mimarlık Projesi
Oğuz Bayazıt Mimarlık

Dereboyu caddesi, No:78 Kat:1 34347
Beşiktaş İstanbul Türkiye
T. +90 212 227 03 01
F. +90 212 259 78 30

Oğuz Bayazıt Mimarlık

Twitter İnstagram Linkedin
Copyright © 2016 Oğuz Bayazıt - Designed by Moni