İLETİŞİM

Popülist Restaurant, Bomontiada

Künye

Proje: Popülist Restaurant, Bomontiada

Müşteri:

Ekip:

Şehir: İstanbul

Metraj: 1.200 m2


Çözümler

» İŞİTSEL KONFOR

» GÖRSEL KONFOR

» ISIL KONFOR


Hizmetler

» PROJE UYGULAMA

Bomonti Bira Fabrikası, imalatlarını sürdürdüğü yıllar içinde ihtiyaca göre gelişen organik bir eklemlenme örneği göstermektedir. İç içe geçmiş ardışık fonksiyonlardan doğan nihai mekanlar arası akış şeması, restorasyon sonrası fabrika içinde hayat bulan tüm mekanların tasarım evresini doğrudan etkileyen unsurlardan biri olmuştur. Birinden diğerine geçerek içine girdiğiniz her bir hacmin üretim fonksiyonunun bir basamağına referans vermesi, ve bu hacimlerin toplamının ortaya paylaşılabilir bir ürün çıkarması ise Lagranja Design tarafından tasarlanan Populist’in ruhunun en özetlenebilir halidir.

Fiziksel olarak 2000 m² lik bir alana yayılmış olan bu enerjinin, mekân repertuarı alanın zonlara bölünmesi ile düzenlenmiştir. Sizi karşılayan bira tankları ile geçmişe selam verip yolculuğa başlayabilir, komünal toplanmalara olanak tanıyan iç hacimlerde kalabalığın arasına karışabilir ya da  tarihi bira kazanının üzerinde sakin bir sohbet sürdürebilir, bir diğer bira kazanını sararak yukarı yükselen merdiven ile farklı bir mevsime geçiş yapıp kış bahçesinin cam çatısına doğru uzanan bitkilerin gölgesinde yemeğinizi yiyebilir, sports bar bölümünde canlı bir konser ya da bir spor müsabakası izledikten sonra teras kotundan fabrika hayatını gözlemleyebilirsiniz. Üstelik bu yolculukta size hem fabrika geçmişinden kalma evraklar hem İstanbul sakinlerinin mekanın tasarımcısı ile karşılaşmasından kesitler sunan portreler eşlik etmekte. Yüzler ve yazılardan oluşan bu tesadüfi karşılaşmalara ulaşamadan tankların yanı sıra girişte sizi alıp hayallerinizle sınırlı bir uzaklığa götürecek 1960lardan kalma bir Wolkswagen minibüsten yayılan müziğe kapılıp buradaki topluluğa katılabilir ya da biranızı alarak bira bahçesinde fabrikanın diğer sakinleri ile birlikte avluyu deneyimleyebilirsiniz; üstelik Populist’te tüm bu senaryoları işlev ve mekan bazında eşleştirerek yaşama özgürlüğünüzün olduğu uyarısını yapmakta fayda var.  

Kendisini saran kabuktan ve yapısal bir miras olarak üretim fonksiyonundan ilham alan Populist’in uygulama süreci Oğuz Bayazıt Mimarlık tarafından, tekil nitelikli kurguların ahenginden oluşan bütüncül hayalin mekanın paydaşlarına ilk günkü heyecanı ile aktarılması arzusu ile yürütülmüştür. Görsel zenginliğin yanı sıra alt katmanlar olan sistemlerin çözümü ve birbiri ile entegrasyonunun kritik önem taşıdığı bu çeşitlilik için odak noktası tarihi yapının kendisine duyulan saygı olmuştur. İhtiyaca göre aynı anda farklı kullanım senaryoları için tasarlanan zonlar, projeye özel bir akustik tasarım ihtiyacını doğurmuş olup mekan yüksekliklerine ilişkin özellikler, ısıtma-soğutma-havalandırma sistemleri için uzman çözüm ortakları ile birlikte ilerlenmesi ve özel ürünlerin tercih edilmesini gerektirmiştir. Tasarım ve uygulama ekibinin tüm aşamalarında birlikte çözüm arayışı içinde olduğu bu çok katmanlı süreç üç ayda tamamlanmış ve mekan hayatın akışı içinde şekillenmesi üzere fabrika sakinlerine teslim edilmiştir.   

Oğuz Bayazıt Mimarlık Projesi
Oğuz Bayazıt Mimarlık
Oğuz Bayazıt Mimarlık
Oğuz Bayazıt Mimarlık
Oğuz Bayazıt Mimarlık
Oğuz Bayazıt Mimarlık
Oğuz Bayazıt Mimarlık
Oğuz Bayazıt Mimarlık

Dereboyu caddesi, No:78 Kat:1 34347
Beşiktaş İstanbul Türkiye
T. +90 212 227 03 01
F. +90 212 259 78 30

Oğuz Bayazıt Mimarlık

Twitter İnstagram Linkedin
Copyright © 2016 Oğuz Bayazıt - Designed by Moni