İLETİŞİM

Jinemed Fulya Hastanesi

Künye

Proje: Jinemed Fulya Hastanesi

Müşteri:

Ekip:

Şehir: İstanbul

Metraj: 4.000 m2


Çözümler

» ENERJİ VERİMLİLİĞİ

» KABUK

» İŞİTSEL KONFOR

» GÖRSEL KONFOR

» ISIL KONFOR

» FİZİBİLİTE


Hizmetler

» PROJE TASARIM

» PROJE YÖNETİM

İstanbul Beşiktaş’ta yer alan eski Kızılay binasının yerine projelendirilen Jinemed, kadınların tüm sağlık sorunlarına aynı çatı altında çözüm üreten, Türkiye’nin ilk jinekoloji (kadın hastalıkları) butik hastanesi olarak 2003 yılında hizmete girdi.

Hastanenin kadın-doğum ve tüp bebek tedavisinin yanı sıra çocuk hastalıkları, genel cerrahi, üroloji, kulak-burun-boğaz, dermatoloji ve beslenme konularında da hizmet verecek şekilde yeniden kurgulanan mimari programı doğrultusunda farklı konseptlerde ve ölçülerde mekânlar tasarlandı. Jinemed için Türkiye’de bu ölçekteki bir hastane projesinde ilk kez uygulanan önemli çalışmalar yapıldı. 4.000 m² kapalı alanda, 3 ameliyathane, 12 poliklinik ve 25 oda ile hizmete giren hastanenin tüm mimari, elektrik ve mekanik projeleri Class 10.000 uluslararası hijyen standartlarına uygun olarak hazırlandı ve uygulandı.

Hasta konforunun maksimizasyonunu hedefleyerek yola çıkan yenileme projesinde, tam otomasyonlu ısıl konforun sağlanmasından, akustik tedbirlere, malzeme seçiminden, aydınlatma hesaplarına kadar titiz bir proje tasarlama ve uygulama süreci yürütüldü. Binayı son ürün olarak yeniden tasarlamak yerine, tüm sürecin tasarlanması gerektiğini ilke edinen tasarım anlayışı nedeniyle, proje sürecinin başından itibaren tüm yatırımın fizibilitesi çalışılarak, yapı fiziği açısından tüm kontrollerin yapılmasına ve bakım maliyetlerini minimumda tutacak sistemlerin tasarıma entegre edilmesine büyük özen gösterildi.

Her mevsim hem ısıtma hem soğutma sağlayabilen dört borulu fancoil sistemi ile full otomasyon sistemli iklimlendirme sağlandı. Yeni deprem yönetmeliğine göre güçlendirme çalışmaları da yine uygulama sürecinde gerçekleştirildi. Proje kapsamında bina cephesi de yeniden ele alınarak, dikdörtgen biçimli sekiz katlı yapı, yarı geçirgen bir strüktür ile, hasta odalarına gün ışığından en yüksek değerde fayda sağlayan ancak, iç mekanda tarafik gürültüsünün rahatsız edici etkilerini önleyecek bir kabuk ile kaplanarak, binaya işlevsellikle estetik değerleri optimize eden bir görünüm kazandırıldı.

Hasta odalarında, değişik renk ve dekorasyon konseptleri ile tasarlanan, üretim ve uygulaması yapılan mobilyalar sayesinde, farklı zevklerdeki hastalara seçenekler sunmak da mümkün oldu.

Oğuz Bayazıt Mimarlık Projesi
Oğuz Bayazıt Mimarlık
Oğuz Bayazıt Mimarlık
Oğuz Bayazıt Mimarlık
Oğuz Bayazıt Mimarlık
Oğuz Bayazıt Mimarlık

Dereboyu caddesi, No:78 Kat:1 34347
Beşiktaş İstanbul Türkiye
T. +90 212 227 03 01
F. +90 212 259 78 30

Oğuz Bayazıt Mimarlık

Twitter İnstagram Linkedin
Copyright © 2016 Oğuz Bayazıt - Designed by Moni