İLETİŞİM

BLOG

E-BÜLTENLER / E Bülten - Aralık 2013


Oğuz Bayazıt E Bülten - Aralık 2013

E Bülten - Aralık 2013

Kiev’de Oğuz Bayazıt Mimarlık İmzası...

Kiev Alışveriş Merkezi, fonksiyonelliği ön planda tutan, kabuğu, içindeki geçitleri ve farklı katmanları birbiri ile ustaca ilişkilendiren, organik bir obje gibi tasarlandı…

Kiev Havaalanı’na giden otoyol üzerinde, ince uzun bir arazide, çok amaçlı kullanıma açık bir alışveriş merkezi olan yapı, arazinin koşulları ve ince uzun oluşu nedeniyle bir ucundan diğer ucuna farklı fonksiyonlar yerleştirilerek birbirine bağlandı. En uçta 500 araçlık bir açık otopark alanı bulunuyor. Büyük ölçekteki teknomarket, sinema, supermarket, çocuk eğlence alanları, bowling salonu gibi mağaza ve eğlence alanlarının bulunduğu bölümü alışveriş ve fast food kısmı takip ediyor. Aslında yapının tam ortasında bulunan ve dışarıyla bağlantısı olan ana giriş atriumu bu bölümden sonra karşımıza çıkıyor. Atriumdan ileriye doğru devam edildiğinde iki kattan oluşan ve mağazaların bulunduğu bir bölüme geçiliyor. Bunun hemen ardından, tüple bağlantı sağlanan bir ofis blogu bulunuyor. Ofis blogunda, ofisler dışında bir sergi alanı ve spor merkezi konumlandırıldı. Proje için Kiev’in iklim koşullarına uygun olarak sert hatlara sahip, dışarıdan ilgi uyandıracak bir kabuk tasarlandı. Bu kabuğun içinde bütün yaşam alanları en optimum şekilde organize edildi. 60 bin metrekarelik AVM, arazi şartları nedeniyle 2 ana kat ve bir yarım kattan oluşuyor. Ofis katlarının 4 katlı ve yarı şeffaf bir görünüme sahip olduğu AVM’nin altı, yarı açık otopark alanı olarak tasarlandı.

Dünyada Bir İlk Olan Stixx´in Uygulaması
Oğuz Bayazıt Mimarlık Tarafından Yapıldı...

Geleneksel Japon mutfağının farklı pişirme teknikleri ve sunumlarla yeniden yorumlandığı Stixx, lezzetli mönüsü kadar farklı mimari konseptiyle de ilgi çekecek. D.ream bünyesinde yer alan Stixx’in uygulaması, daha önce Yalıkavak restoranlarının uygulama çalışmalarını da yürüten Oğuz Bayazıt Mimarlık tarafından gerçekleştirildi.

Yemeklerin sadece özel şişlerde sunulduğu restoran Stixx tabelasının asıldığı dünyadaki ilk mağaza olma özelliğini taşıyor. Sonraki franchise ve yatırımcılar için bir flagship niteliğinde düşünülen mekan bu nedenle, kurumsal kimliğin en iyi yansıtılacağı şekilde tasarlandı.

Estetik ve konforu dengeleyen bir mimari anlayışa sahip olan mekanda, Japon yemek kültürünün renkleri olan siyah ve kırmızı renkli yapı elemanları özellikle kullanıldı. Sofistike lezzetleri, hızlı ve dinamik bir atmosferde sunmayı hedefleyen Stixx’in tasarımı Londra merkezli mimarlık ofisi Sagrada tarafından gerçekleştirildi.

Kanyon’da açılan ve üst sınıf fast food restoran olarak dizayn edilen mekanda, tüm detaylar buna göre planlandı. Şişlerdeki farklı yemekleri pişirmek için üretilmiş özel ızgaraların bulunduğu camekanlı pişirme alanı ve devamındaki satış bankosu mekanı oturma alanından ayırmak suretiyle bu alanın çok daha rahat olması sağlanıyor. Birlikte yemek yeme ruhunu canlandıran büyük masalarda toplam 70 kişilik sabit oturma alanı bulunuyor. Duvar önünde boylu boyunca uzanan tel kapaklı dolaplarda istiflenmiş pirinç çuvalları, farklı bir derinlik hissi katarak mekanın yöresel kimlik vurgusunu güçlendiriyor. 100 m2 inşaat alanına sahip olan restoran, duvarlara asılan iştah açıcı görseller ve renkli detaylarla son derece rahat bir atmosfer sunuyor.

BASF İzmir Bölge Müdürlüğü Ofisi’nde
Üstün Çalışan Konforu

Yapı kimyasalları sektöründe çok geniş bir ürün yelpazesine sahip, dünyanın lider kimya şirketi BASF Yapı Kimyasalları Sanayi A.Ş’nin İzmir Bölge Müdürlüğü proje uygulaması Oğuz Bayazıt Mimarlık tarafından gerçekleştirilecek. İzmir’in en prestijli iş merkezi Bayraklı Tower Binası’ndaki BASF bölge müdürlüğü ofislerinin proje çalışmasında, firmanın güçlü kurumsal yapısı ön plana çıkarılırken, ofis çalışanlarının işitsel, görsel, boyutsal konforunun sağlanması öncelikli amaç olarak belirlendi. Tüm malzeme ve teknolojilerin seçimi bu kriterler göz önüne alınarak gerçekleştirildi.

Şirketin inovatif, teknolojik ve vizyoner duruşunun her ayrıntısında vurgulandığı projenin uygulaması mekanik ve elektrik disiplinlerinin koordinasyonu ile birlikte gerçekleştirildi. Projede Oğuz Bayazıt Mimarlık’ın bu disiplinlerden sorumlu uzman kadrosu yer alıyor.

 

 

GERİ DÖN

Dereboyu caddesi, No:78 Kat:1 34347
Beşiktaş İstanbul Türkiye
T. +90 212 227 03 01
F. +90 212 259 78 30

Oğuz Bayazıt Mimarlık

Twitter İnstagram Linkedin
Copyright © 2016 Oğuz Bayazıt - Designed by Moni