İLETİŞİM

BLOG

E-BÜLTENLER / E-Bülten - Şubat 2014


Oğuz Bayazıt E-Bülten - Şubat 2014

E-Bülten - Şubat 2014

Kat Mekatronik Fabrika ve Yönetim Binası...

Çatalca Serbest Bölge’de inşaatı tüm hızıyla devam edenKat Mekatronik Fabrika ve Yönetim Binası, mimari kurgu; yapının işletme performansının ve kullanıcı konforunun en üst düzeyde tutulabilmesi amacıyla, fiziksel çevre kontrolü ile ilişkili mühendislik tasarımlarıyla ve enerji modellemesiyle paralel yürütülüyor. Binanın bodrum ve zemin katlarının inşaatı bu doğrultuda tamamlandı ve diğer katların kaba inşaatı da son hızla devam ediyor. 

Fabrikanın elektrik ve mekanik alt yüklenici firmaları belirlendi. Fabrikada günlük üretim döngüsü sırasında mekanların ortaya çıkardığı ısı enerjisi ile atıkların türleri ve miktarları, özellikle mekanik sistemi destekleyecek yaklaşımlarla ele alınarak kat planlarının oluşturulmasında birer parametre olarak değerlendirildi.

İşletme maliyetini optimize etmek adına otomasyon firmasının belirlenmesi için de görüşmelere devam ediliyor.

Enerji modellemesinden elde edilen veriler doğrultusunda kabuk katmanlaşması, cephedeki doluluk boşluk oranları, güneş kontrol elemanlarının yerleri ve yönleri belirlendi. Kabuk tasarımında çinko, aluminyum gibi işletme ve bakım maliyeti düşük yeni nesil yapı malzemeleri tercih edilerek, tasarıma dair dış cephe firmalarıyla görüşmeler de devam ediyor.

Polaron Boya Fabrikası Üretim Yönetim Binaları...

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi´nde yer alan ve kaba yapı imalatı devam eden fabrika projesinde modern bir mimari çalışma hedeflenmiştir. Yönetim yapısı betonarme, üretim tesisleri prekast olarak inşaa edilecek proje toplam 6.500 m²´lik bir alanda yer almaktadır.  Proje tasarımı Mimar Ahmet Önder - Dilara Tekin, proje uygulama yönetimi Y. Mimar Oğuz Bayazıt tarafından gerçekleşecek fabrikada %80 otomasyon ile çalışma hedeflenmiştir. 

Tamamen kapalı üretim sisteminin kullanılacağı projede Türkiye Yangın Yönetmelik ve NFPA standartları uygun yangın sistem ve çözümlemeleri kullanılacaktır. Dünya standartlarına uygun, efektif  bütçe planlaması ile devam eden proje elektrik-mekanik ve güvenlik çözümleriyle örnek bir yapı özelliği taşımaktadır. 

Bakü Mansard 207 Projesi

Mansard 207 Bakü’nün yeni gelişmekte olan sahil bandında bir çatı katinda yer alan ofis + daire projesidir.

Tasarim iş seyahati sırasında konaklama ve calışma / toplantı organizasyonlarının yerel ofis ve ev konforunu beraber karşılayabilmeyi hedeflemektedir.

Mekanik ve elektrik altyapısıyla kat gerektiğinde tamamen konaklamaya uygun hale getirilebilecek bir senaryoyla dekore edilmiştir.

 

 

 

GERİ DÖN

Dereboyu caddesi, No:78 Kat:1 34347
Beşiktaş İstanbul Türkiye
T. +90 212 227 03 01
F. +90 212 259 78 30

Oğuz Bayazıt Mimarlık

Twitter İnstagram Linkedin
Copyright © 2016 Oğuz Bayazıt - Designed by Moni