İLETİŞİM

BLOG

E-BÜLTENLER / E-Bülten - Şubat 2015


Oğuz Bayazıt E-Bülten - Şubat 2015

E-Bülten - Şubat 2015

Merck Sereno Türkiye Genel Merkezi´nde Oğuz Bayazıt Mimarlık İmzası...

Dünyanın en köklü ilaç ve kimya şirketi olan Merck Serono Türkiye Genel Merkezi, şirketin güçlü kurumsal yapısını yansıtan ve çalışan konforunu önemseyen bir anlayışla tasarlandı.

Proje tasarımı ve proje uygulama yönetimi Oğuz Bayazıt Mimarlık tarafından gerçekleştirilen ofis, Kavacık Ticaret Merkezi’nin 4, 5 ve 6. katlarında yer almaktadır. Tasarımda çalışan konforu ve şirket ihtiyaçlarının birincil öncelik olduğu projede, hacim akustiği ve ses yalıtım verimliliğini arttıracak detay çözümleri uygulanmıştır.

Ayrıca proje tasarım ve uygulamasında aydınlatma ve iklimlendirme kontrolü ihtiyaçları, akıllı bina sistemleri ile çözülmüş, kurulan üst düzey otomasyon sistemi ile enerji tasarrufu ve uzaktan erişim konforu sağlanmıştır.

Tüm proje gruplarının verimli şekilde çalışmasını sağlama rolü de üstlenilen projeye, teslim sonrasında da lojistik destek sağlanmaya devam edilmektedir.

Oğuz Bayazıt Mimarlık´tan Bakü´de Yeni Bir Proje : Bakü Gilan Hastanesi...

Azerbaycan- Bakü’de, son teknolojiye sahip ve dünya standartlarında uygulama yapılacak olan bu proje Class 10.000 hijyen standartlarına uygun olarak dizayn edildi. 50.000 m2 kapalı alanıyla 5 katlı ana yapı ve bu yapı üzerinde yükselen kule ile toplamda 20 kattan oluşan hastane proje çalışmasıdır. Dört girişe sahip proje, kara forma yakın bir köşe parsel üzerinde tasarlanmıştır. Dört girişe ek olarak bodrum katlarından sağlanan personel ve servis girişleriyle araç ve indan trafiği net bir şekilde ayrıştırılmıştır. Hastanenin iç sirkülasyonu direk ana giriş lobisinden ulaşılabilen 7 adet asansör ve 5 adet merdiven ile sağlanmaktadır.

Bina içi trafiği azaltmak için konferans salonu ve restoran girişlerinin bina dışından olması düşünüldü. Polikliniğin ise ana giriş lobi katı üzerinde olması planlandı. Acil kapı girişi yapıdan tamamen bağımsız olarak yola bakan giriş kat cephesinde hizmet verecek şekilde dizayn edildi. Bu cephede ki platformun altına dış mekana da kapısı olan bir kanopy yaratıldı. Buranın devamında ise dış mekana kapısı olan 70 araçlık bir otopark planlandı.

Ana yoldan yaya hareketi ile ulaşılabilen iç bahçe, yapının cepheden uzak kalan alanlarına gün ışığı sağlamak amacıyla projenin en önemli tasarım parametresi olmuştur. Yeşil yüzey miktarını artırabilmek için ana yapı ile kule arasında bir yeşil teras yer alması düşünüldü. Ziyaret sürelerinin çok uzun olması beklenen ve aynı zamanda rahatlatıcı bir mekana ihtiyaç duyan diyaliz merkezi, kemoterapi odaları, kütüphane ve kafeterya bu ara yeşil teras katında projelendirilmiştir. Terasın üzerinde yer alan 14 katlı kule çift çidarlı cephesiyle akustik olarak dinginlik sağlamakla beraber , güneş kontrol perdeleriyle de gün ışığının konfor koşullarında tutulmasını sağlanması düşünüldü. Kule katlarında hastanenin yoğun temposundan uzak durması planlanan , yönetim ofisleri, hasta odaları, yoğun bakım üniteleri yer almaktadır. Son katlarda VIP hasta odaları ve başkanlık katı bulunmaktadır. Kendi içinde mini bir hastane birimi bulunduran başkanlık alanı, çatıda ki helikopter pistiyle medikal olarak tam donanımlı olması planlandı.

 

 

 

GERİ DÖN

Dereboyu caddesi, No:78 Kat:1 34347
Beşiktaş İstanbul Türkiye
T. +90 212 227 03 01
F. +90 212 259 78 30

Oğuz Bayazıt Mimarlık

Twitter İnstagram Linkedin
Copyright © 2016 Oğuz Bayazıt - Designed by Moni